Güncel 25 Medya
HV
03 ARALIK Cumartesi 09:41

Küçükoğlu Baro Başkanlığı İçin Adaylığını Açıkladı

Son günlerde gerçekleştirilecek Oda ve STK seçimlerine Erzurum Barosu’da eklendi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-10-2022 17:26
Küçükoğlu Baro Başkanlığı İçin Adaylığını Açıkladı

İki yıl arayla gerçekleştirilen ve başkanlık yanı sıra yönetim kurulu kadroları için de yarışılan Erzurum Barosu seçimleri, bu yıl her zamankinden daha renkli geçecek gibi görünüyor.

Birden fazla adayın yarışacağı ön görülen Erzurum Barosu seçimlerinde, şehre mal olmuş ve kamuoyu tarafından da yakinen tanınan Av. İbrahim Küçükoğlu, seçim yarışında ben de varım diyerek adaylığını ilan etti.

15-16 Ekim tarihleri arasında yapılacak seçim öncesi çalışmalarına hız veren Av. İbrahim Küçükoğlu, yaptığı tüm görüşmelerde adil ve şeffaf bir yönetim yanı sıra, birlikteliği ön planda tutarak erişilebilir bir baro yönetimini hedefliyor.

Yirmi yılı aşkın meslek tecrübesi ile meslektaşları arasında güvenilir kimliği ile tanınan Küçükoğlu, özellikle genç avukatların da desteklediği isim olarak gözlemlenmekte.

Yaptığı seçim çalışmalarında Baroların yanı sıra avukatlık mesleğinin de ciddi bir itibar kaybına uğradığını belirten Küçükoğlu, Türkiye’nin en gözde fakültelerinden biri olan Hukuk Fakülteleri mezunlarının mesleğini icra edebilme noktasında ciddi sorunlar yaşadığını dile getirdi.

Meslektaşlarının teveccühü ile Erzurum Baro Başkanlığına seçilmesi halinde, öncelikli olarak Erzurum özelinden başlamak üzere Avukatlık mesleğinin eski itibarına ulaştırabilmesi için gerekli adımlar vakit geçirmeden atacaklarını dile getiren Küçükoğlu, ‘Erzurum Barosunu erişilebilir bir hale getirerek, yönetim kadrolarımız yanı sıra tüm meslektaşlarız ile birlikte yöneteceğiz! dedi.

Şeffaf, adil ve birliktelik içerisinde yönetim sergilemeyi hedeflediğini vurgulayan Küçükoğlu, sosyal medya hesapları üzerinden de şu açıklamayı paylaştı;    

“Erzurum Barosu Başkanlığı’nın 15-16 Ekim 2022 tarihinde yapılacak olan 49.Olağan Genel Kurulu’nda başkan adayı olarak seçim çalışmalarımı yürütmekteyim. Bu kapsamda değerli meslektaşlarımızı ziyaret ederek mesleki sorunlarımız ve çözüm yollarına dair birlikte değerlendirmelerde bulunduk. Bu süreçte kıymetli vakitlerini bize ayıran değerli meslektaşlarımla, seviyeli ve nezaketli bir seçim çalışması yürüten değerli başkan adayı meslektaşlarıma teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Değerli meslektaşlarımızın şuanda en önemli sorunu itibar kaybıdır. Bu itibar kaybını ortaya çıkaran en temel unsur ülkemizdeki hukuka bakış açısıyla birlikte kanunların uygulanmasındaki aksaklıklardır. Bunlar da avukatları ilgilendiren temel meselelerdir. Üretilme noktasından, uygulama noktasına kadar son zamanlarda Türkiye'de hukukun sorunlu olduğunu gösteren örneklere ülkece şahitlik ediyoruz. Avukatlar da aynı şekilde bu olumsuz uygulamaların doğurduğu sorunlar altında ezilmektedir. Fakülteden mezun olan meslektaşlarımız, genç avukatlar özellikle büro açmak, yaşamlarını idame ettirmek, onurlu bir şekilde mesleğini ifa edebilmek için çığ gibi büyüyen bu sorunlarla mücadele etmek zorundalar.

Acı bir gerçek olarak ortadadır ki telefona ya da bilgisayara “avukat” ve “intihar” yazınca hepimizi derinden üzen onlarca arama sonuçlarıyla karşılaşmaktayız. Son zamanlarda ciddi bir sorun olarak avukat intiharları ve avukatlara saldırı durumu gündeme gelmektedir. Bu bağlamda avukatlar büyük sorunlarla karşı karşıyalar. Ama buna rağmen avukatlar; hakkı hukuku 

savunan ve hayatla mücadele edebilen hukuk nosyonuna haizdir.

Aslında avukatlar bu sorunlarla tek başına da mücadele edebilir ama öncelikle arkasında bütün bu sorunların çözümünü kendine görev addetmiş bir baronun olması gerekmektedir. Bunun için “katılımcı baronun” olmasını önemsiyoruz. Burada söz konusu olan yüzlerce vasıflı hukukçudur ki avukatlar, yargılama sırasında adalet eğildiği zaman onu doğrultma gücü kendisinde var olan vasıflı insanlardır. Yüzlerce insanın katıldığı bir iradenin neler yapabileceğini bir düşünün. Bu anlamda bizim ihtiyaç duyduğumuz her şey önerdiğimiz katılımcı yönetim anlayışımızda mevcuttur.

Biz diyoruz ki; seçildiğimizde baromuzu birlikte yöneteceğiz. Kıdemli ve genç ayrımı yapmadan, bütün avukatlarımızın değerli katkılarına açık olacağız. Var olan bir kısmı kendilerinindir, bir kısmı ötekidir anlayışını sonlandıracağız…

Tabi ki meslektaşlarımızın bu sorunlarının dışında ekonomik sorunları da mevcut olup, bunların da ivedilikle çözülmesi gerekmektedir. Sorunlarımızın çözümü, baroların ve üst birliğimiz olan Türkiye Barolar Birliği’nin bunları sahiplenmesine ve avukatlar adına yaptığı mücadeleye bağlıdır. Bu kapsamda mücadelemizi en üst seviyede ve de akılcı bir yöntemle hayata geçireceğimizden hiçbir meslektaşımızın şüphesi olmasın. Çünkü öncelikle meslektaşlarımıza ve kendimize güveniyoruz.  Çünkü muhtaç olduğumuz kudret asil avukatlarımızın iradesinde mevcuttur. Avukatın görevi, şartlardan bağımsız bir şekilde, ayrım yapmaksızın, haksızın sıfat ve statüsüne bakmadan hakkı savunmaktır. Şu halde avukat, toplum içinde yaşayan insanı birey yapan meslek mensubudur. Avukatın hak ve yetkilerine veya avukatın doğrudan doğruya yaşamına yönelen her saldırı, aslında bu ülkede yaşayan herkesin temel hak ve hürriyetlerine yönelmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm meslektaşlarımın 15/16 Ekim 2022 tarihinde yapılacak olan Erzurum Barosu Başkanlığı’nın 49. Olağan Genel Kuruluna katılımlarını,  “birlikte, adil ve şeffaf yönetim” ilkemiz doğrultusunda sorunlarımıza kalıcı çözümler üretmek için kıymetli desteklerini bekliyorum.”

K&D Avukatlık ofisi kurucu ortağı olan Av. İbrahim Küçükoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

AdminAdmin

YORUMLAR