Güncel 25 Medya
HV
06 ŞUBAT Pazartesi 21:20

Erzurum'un Sevilen simalarından Cemal Koçak'tan Türkmen Bakanaövgü dolu sözler

Erzurum'un Sevilen simalarından Cemal Koçak'tan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bölge Bakanı Aydın Maruf Selim'e övgü dolu sözler.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-04-2021 17:29
Erzurum'un Sevilen simalarından Cemal Koçak'tan Türkmen Bakanaövgü dolu sözler

Erzurum'un Sevilen simalarından Cemal Koçak, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bölge Bakanı Aydın Maruf Selim'in Kuzey Irak'taki adeta Türklerin sahiplenicisi ve sığınağı olduğunu belirterek, Türkmen Bakanın bölgedeki bütün Türklerin her sorununa koştuğunu, bütün problemlerinde yanlarında olduğunu belirti.

Haber merkezimize bölgede birebir şahit olduğu bu durumdan gurur duyduğunu belirtirken; "Bakan Maruf, KDP lideri Mesud Barzani’nin başkanı olduğu ve Irak Anayasası’nda ‘Kürdistan’ olarak ifade edilen kuzey-Irak bölgesinde 2013 yılında yapılan seçimlere ilk defa katılan Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) adayı olan Aydın Maruf, ITC‘nin bölge yönetimi parlamentosu’ndaki 3 Türk/Türkmen kökenli milletvekili’nden olup, ITC‘den seçilen tek temsilcisi olmasıyla da, bölgedeki Türkler için büyük önem arz etmekte. Gerçek adı Aydın Maruf Selim olan siyasetçi Aydın Maruf, bu adını daha sıklıkla kullanmayı tercih ediyor. Aydın Maruf, Türkiye ile Barzani yönetimi arasındaki iyi ilişkilerde önemli rol üstendiği bilinmekle beraber Türkiye’nin çizgisini Irak’ta temsil eden tek siyasi hareket olan, Kerkük bölgesinden seçilen Irak milletvekili Erşat Salihi’nin liderliğindeki ITC‘nin parti örgütünde, en üst organı olan Yürütme Kurulu üyesi ve kuzey-Irak bölge parti sorumlusudur aynı zamanda." dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR