Güncel 25 Medya
HV
27 MART Pazartesi 22:56
Advert

ÇOCUK GELİN YOKTUR İSTİSMAR VARDIR

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği; Genel Başkanı Saadet Özkan, Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, Türkiye'nin her yerinden gelen avukatları ve gönüllüleriyle birlikte “evlilik” adı altında 6 yaşından itibaren senelerce cinsel istismara maruz kalan H.K.G davası için İstanbul Anadolu Adliyesi'ndeydi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-02-2023 12:33
ÇOCUK GELİN YOKTUR İSTİSMAR VARDIR

Kurulduğu günden bu yana “Çocuklar vatandır, vatanımıza sahip çıkacağız.” diyerek çocuk istismarı için mücadele veren UCİM Derneği, bünyesindeki gönüllü avukatlar ile takip ettiği yüzlerce davada olduğu gibi; Türkiye’de son günlerde büyük yankı uyandıran anne babasının izniyle “evlilik” adı altında istismar edilen kız çocuğu için İstanbul Anadolu Adliyesi’nde idi. Genel Başkan Saadet Özkan ve Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelen avukatlar ve gönüllüleriyle yoğun bir katılım sağlayan UCİM Derneği, sanıkların ilk kez hakim karşısına çıktığı davaya katılma talebinde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dışındaki tüm baroların, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin katılma taleplerinin reddedildiği davada gizlilik kararı verilmesi üzerine duruşma kapalı olarak görülmeye devam etti.

“İstismarcılar dava sonucunda ceza almazlarsa birçok istismarın kapısı açılacaktır. Bu iyiler ve kötülerin savaşıdır. Bu ülkenin vicdanlı, merhametli, dinini, vatanını, milletini seven insanlarını bir sonraki celsede burada adalet nöbetine çağırıyorum.”

Duruşmanın ardından basın açıklamasında bulunan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği Genel Başkanı Saadet Özkan: “Bugün içeride 6 yaşında bir çocuğun yaşadığı istismarın ayrıntılarını dinledik. Derin bir üzüntü içindeyim. Türkiye’nin her yerinden avukatlar bugün buraya geldiler. Davaya girebilmek için çok ciddi çaba harcadık. Ne yazık ki bu tarihi davanın kapalı celse olarak görülmesine karar verildi. Eğer bu dava sonucunda istismarcılar ceza almazlarsa birçok çocuğa istismarın kapıları açılacaktır. Ayrıca bu davayı bir İslam düşmanlığı olarak lanse etmeye çalışanlara söylüyorum, bizler de Müslümanız. Bu iyiler ve kötülerin savaşıdır. Buradan halkımıza sesleniyorum. Bu ülkenin vicdanlı, merhametli, dinini, vatanını, milletini seven insanlarını bir sonraki celsede burada adalet nöbetine çağırıyorum.” dedi.

“Biz UCİM olarak Türkiye’nin her yerinde her çocuğumuza sahip çıktığımız gibi; dirayetli duruşuyla, cesaretiyle bu yapının karşısında duran bu kadın arkadaşımızın da yanında sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Saadet Özkan’ın ardından açıklamada bulunan UCİM Derneği Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan ise “ Bütün öğretisini kadının iffeti üzerine kuran, kadınların var olma sebebini sadece erkeklere hizmet etmek olarak gören bir zihniyetin; içlerindeki istismarcıyı savunmak için nasıl eylem yaptıklarını gördük. Biz hiçbir inanç grubuna, hiçbir meslek grubuna karşı değiliz. Birlikten kuvvet doğar, diyoruz her zaman. Ama sizin kurduğunuz birlik 6 yaşındaki bir çocuğu istismar edenleri, istismar edilmesi için o çocuğu kendi elleriyle teslim edenleri dışlayacağına savunuyorsa; biz de bütün gücümüzle sizin karşınızda oluruz. Evet mahkeme davayı kapalı görmeye karar verdi, bizleri dışarı çıkarttı. Fakat biz UCİM olarak Türkiye’nin her yerinde her çocuğumuza sahip çıktığımız gibi, dirayetli duruşuyla, cesaretiyle bu yapının karşısında duran bu kadın arkadaşımızın da yanında sonuna kadar mücadele edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Bu davalar kamu vicdanını etkileyen ve kamuyu ilgilendiren davalardır. Münferit olarak bir çocuğa, bir kadına karşı gerçekleşmiş bir olay değildir, toplumsal bir sorundur.”

UCİM Derneği Türkiye Hukuk Koordinatörü Av. Ayça Karasığırcı ise şu açıklamalarda bulundu: “Biz yaklaşık 65 tane baro, sivil toplum örgütleri ve Barolar Birliği temsilcileri ile bugün sabah 08.00’den beri bu adliyedeyiz. Bir hafta öncesinden duruşmaya çok kalabalık bir katılım olacağı bu sebeple davanın büyük salonda görülmesi gerektiği talebi mahkemeye sunulmuş olmasına rağmen mahkeme dosya üzerinden ret kararı vermiş ve bugün duruşma düzeni bir türlü sağlanamadığı için bizim ısrarımızla büyük salona geçiş sağlanmıştır. Fakat SEGBİS kaydı alınması gerektiği halde kayıt açılmayarak ve normalde iddianamenin okunmasıyla başlaması gerektiği halde iddianame okunmadan katılma taleplerinin alınmasıyla başlatılan duruşma, mahkeme tarafından usule aykırı olarak görülmeye çalışılmıştır. Yaklaşık 25 avukatın ısrarlı talebi sonucunda bir buçuk saatin ardından SEGBİS kaydı açılmış, iddianame okunmuş ve duruşma en baştan başlatılmıştır. Bununla beraber katılma talebi sunan avukatlara karşı sanık avukatları olmadık iddialarda bulunmuş fakat biz ve bizim gibi sağduyulu avukatlar duruşma düzeninin bozulmasına müsaade etmeden duruşmayı takip etmiştir. Mahkeme heyeti savcılık mütalaası doğrultusunda “genel ahlaka aykırılık” teşkil edeceği sebebiyle duruşmanın kapalı görülmesine ve katılma taleplerinin reddine karar verilmiştir. Bu alenen hukuk ihlalidir. Bu davalar kamu vicdanını etkileyen ve kamuyu ilgilendiren davalardır. Münferit olarak bir çocuğa bir kadına karşı gerçekleşmiş bir olay değildir, toplumsal bir sorundur. Dolayısıyla bizim gibi, tüzüğü gereğince istismar davalarını takip etme hakkına sahip olan dernekler ve barolar bu davaya katılma hakkına sahiptir. Bu sebeple katılma taleplerinin reddi hukuka aykırıdır. Biz Eymen davasında, Leyla davasında, Müslüme davasında olduğu gibi bu davanın da sonuna kadar takipçisi olacağız.”

ÇOCUK GELİN YOKTUR, İSTİSMAR VARDIR.

Mahkeme sanıkların tutukluluğunun devamına karar verirken bir sonraki duruşmanın 27 Şubat 2023 tarihinde saat 09.30’da görülmesine hükmetti. UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği bir sonraki duruşmada da 6 yaşında bir çocuk ile evlilik kelimesini yan yana getirenlere karşı adalet nöbetinde olacak. Çünkü “Çocuk gelin yoktur. İstismar vardır!”

AdminAdmin

YORUMLAR